Тази събота, 18 февруари, е Месопустна Задушница – ден, в който почитаме мъртвите и се молим за опрощение на греховете им и за душите им. Традиционно Задушница се пада в събота, като специално за Месопустна Задушница датата не е фиксирана, а се променя всяка година, тъй като зависи от Великденските пости и празници. Ако скоро сте загубили близък и това е първата Задушница след смъртта му, е нормално да се колебаете какво е редно да приготвите за деня на мъртвите, как да го отредите и какво повеляват църквата и традициите ни. В някои краища на страната съществува поверие, че не се посещава гробът на починалия близък на първата Задушница след смъртта му. Това поверие е мит, който няма нищо общо с вярата и религията и е напълно погрешно. Църквата отрича съществуването на подобна забрана, така че може да се приготвите за Месопустна Задушница, без да е от значение кога сте изпратили за последен път и към Вечността своя любим и близък човек.
Какво се раздава на Месопустна Задушница 2023?
Първата Задушница след смъртта на близък – какво да приготвя и какво да направя?
Ако се колебаете какво се прави на първата Задушница след кончината на близък, имайте предвид, че отреждането не се отличава от това, което по принцип се раздава и прави на Задушниците. Традиционно се раздава храна, т.нар. подевки, които задължително включват жито – символ на Възкресението, хляб, вино – символ на кръвта Христова, както и каквото друго прецените – дребни сладки, ястия, които вашия близък е обичал приживе, пакетирани храни, соленки, месо, тъй като е Месопустна Задушница, а на следващия ден – Местни заговезни месото се заговява.
Като ритуали, които се извършват в деня, отреден за почит и молитва за мъртвите, най-ярко и силно значение има именно молитвата. Ако се намирате в населеното място, където е погребан вашият близък, почистете гроба предния ден, пометете, забършете паметната плоча. Ако сте по-далеч и обстоятелствата не позволяват да отидете на гроба, може да се помолите на Задушница за душата му там, където се намирате – в църква или в дома си. Запалете свещичка или кандилце, не е толкова важно мястото, а искрената и чиста молитва. Тези, които имат възможност да отидат на гробището в самия ден, трябва да прекадят с тамян и да прелеят с вино.
Наближава Голяма Задушница 2023 – какви са обичаите и какво трябва да сготвите?
Подевките, които сте приготвили, се раздават на близки и познати, които срещате на гробището, както и на съседи, приятели, хора от семейството, бедни и нуждаещи се, за да поминат починалия, да си спомнят за него и също да се помолят за душата му. Храна на гроба не се оставя, въпреки че има такава традиции в някои части на България, тя е за живите, мъртвите се нуждаят само от молитвата ви, не от материалното.
На първата Задушница след смъртта на близък може да посадите и цветя на гроба, ако времето го позволява, да съберете роднините около масата за обяд, за да споменете починалия и да си поговорите за делата му приживе, за хубавите моменти заедно, за спомените, които остават след смъртта му и го надживяват.
Ако имате възможност, посетете и църква, правят се служби за починалите, които са молитва за душите им. Може да занесете там нещо дребно за ядене, което да оставите за „Бог да прости“.